Ara
Tatlar ve İzler / tat veren lezzetler  / tarifler  / Kekik Salatası

Kekik Salatası

Biz çok gezen bir çiftiz, güzel yurdumuzun neredeyse her köşesini gördük. Ona rağmen hiç gitmediğimiz yerleri de en kısa zamanda ziyaret etmek için listeye aldık. Hem işimizden dolayı geziyoruz, hem bunu bir keyif haline getiriyoruz. Bundan 5 sene önce yine bir iş için çok sevdiğimiz Antakya’ya gittiğimizde taze zahter salatasını denedik ve tadı damağımızda kaldı. Bu yaz ise taze kekiği Alaçatı pazarında buldukça evde Kekik Salatası yaptım. Yakın dostlarımızın favori salatası oldu. Bu arada bu kekiğin birçok ismi var. Alaçatı’da çiprika olarak biliniyor, Antakya’da zahter, sater olarak. Latince ismi ise Thymbra spicata. İnce uzun yaprakları var, biraz biberiye’ye benziyor, ancak çok daha körpe ve narin. Sindirim sistemini faydaları biliniyor.

Kekik Salatası’nı Nasıl Yapıyorum:

Bende genelde salatalarda ölçü pek yoktur, göz kararı ve elimdeki malzemeye göre hareket ediyorum. O yüzden bu tarifte ölçüsüz.

Bir demet kekiğin en körpe yapraklarını ayıklıyorum ve güzelce yıkayıp salata kurutma ile kurutuyorum. Çukur bir tabağın ortasına yerleştirdikten sonra çekiçte zeytinleri çekirdeklerinden ayırıp üstüne yerleştiriyorum. Bir tutam ceviz serpiştirip nar ekşisi, zeytinyağ ve tuz ile tatlandırıyorum. Bu kadar basit…

Yorum yapılmamış
Yorum yap